Logo
One Walnut Street, Carnegie, PA  15106
Phone:  412.489.5240  Fax 412.489.5248
Email:  info@clayplaceatstandard.com
Hours:  Monday thru Friday - 9:00 AM to 4:30 PM

 

Facebook Logo Instagram Logo Twitter Logo

 


Pittsburgh Area High School Students Exhibition
Juror - Bethany Benson, Associate Professor of Art, Juniata College
Thursday, April 13, 2017, 6:00 - 8:00 PM

Participating Schools

Baldwin-Whitehall High School - Tina Walsh, Teacher
Olivia Altavilla, Hannah Gray, Nick Laehut, Belma Pracic

Bethel Park High School - Rob Hooton, Teacher
Mady Condie, Angelina DeFelice, Dylan Lauritzen, Megan Zediker

Burgettstown High School - David Roth, Teacher
Madison Banaszak, Jocelyn DePaul, Jordan Palmer

Carrick High School - Robert Graham, Teacher
Jeremy Berardo, Melina Bushmen, Kiersten Lee Ketter, Brianna Waleko

Deer Lakes High School - Christy Culp, Teacher
Katie Falkner, Dan Gray, Hannah Runas, Julie Stillwagon

The Ellis School - Ceil Sturdevant, Teacher
Courtney Baldwin, Sydne Ballengee, Lauren Jasper, Miranda Jones

Fox Chapel High School - Joan Maragoni, Teacher
Kathleen Dunn, Eddie Farrell, Mayzie Gouza, Eva-Lyn Nicklas

Greensburg Central Catholic High School - Erin Tiedeman, Teacher
Isabella Pellis, Caroline Perz, Gabby Stauffer, Anna Voelker

Our Lady of the Sacred Heart Catholic High School - Mallory Hurley, Teacher
Hannah Harison, Sarita (Sadi) Kunde, Rebecca Voss

Peters Township High School - Kristin DeGiovanni and Lauren McCutcheon, Teachers
Anna Fannelli, Scott Harrison, Rex Heuler, Brenna Taylor

Pittsburgh CAPA High School - Margaret Haden, Teacher
Anna-Maria Chedia, Jonah Grove, Gail Sullivan, Lilli Taylor

Pittsburgh CAPA Middle School - Denise Suska Green, Teacher
Rebecca Carter, Ruthie Haworth, Nikko Poole, Nathan Weaver

Quigley Catholic High School - Mary Jane Herrington, Teacher
Juanita Bell,Nick Jenkins, Bailey McCormick, Maria Teresa Rebollo

Seneca Valley High School - Megan Bonistalli, Teacher
Maria Alfano, Zofia Chrzanowska, Savanna David, Maggie Hillebrand

Sewickley Academy - David Lalomia, Teacher
Tommy Lasorda, Derrick Littlefield, Michael Napoleone, Nate Ridgeway

Shady Side Academy - Scott Aiken, Teacher
Olivia Coyne, Rylee Hickey, Kay Hughes, Kate Kander, Connor C. Leemhuis, Rachele Whitehead

Trinity High School - Malia Bennett, Teacher
Bradley Matterson, Mariah Plants, Macauly Sholz

Woodland Hills High School - Micci Hutterer, Teacher
Ella Krings, Sophia McCullough

AWARDS

$50 Award of Excellence......... Kay Hughes, Shady Side Academy, “Out of the Dust”
$50 Award of Excellence......... Nate Ridgeway, Sewickley Academy, “Big Brother”
$50 Award of Excellence......... Julie Stillwagon, Deer Lakes High School, “Scalloped Vase”
$50 Award of Excellence......... Brenna Taylor, Peters Twp. High School, “Stacked Teapots”

Honorable Mention.................. Maria Alfano, Seneca Valley High School, “Giraffe Totem Bowl”
Honorable Mention.................. Olivia Altavilla, Baldwin-Whitehall High School, “Fairy Land”
Honorable Mention.................. Jeremy Berardo, Carrick High School, “Penguin Container”
Honorable Mention.................. Dan Gray, Deer Lakes High School, “16 Cups”
Honorable Mention.................. Miranda Jones, The Ellis School, “Butterfly Scenes”
Honorable Mention.................. Belma Pracic, Baldwin-Whitehall High School, “Bruce”

Best Overall Program*............. Peters Township High School

*Best Overall Program winner receives 500 lbs. of clay.